ZABIEGI KOSMETYCZNE

BOTOKS- CUDOWNY LEK NA ZMARSZCZKI?

Kosmetolodzy i lekarze mają różne zdanie w temacie wypełniania zmarszczek botoksem. Zanim odpowiem na pytanie czy botoks jest cudownym lekiem na zmarszczki zacznijmy od podstaw.

A WIĘC CZYM JEST BOTOKS?

Z pewnością wiele razy spotkałaś się nazewnictwem toksyna botulinowa. Botoks, to właśnie lek o tej nazwie.

I w tym miejscu troszkę Cię na początku zmartwię, bo niestety botoks o którym piszę, to trucizna. Nie wiem czy już o tym wiedziałaś, ale toksyna botulinowa inaczej zwana jadem kiełbasianym. Jest produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Dlaczego jad kiełbiasiany? Wiele lat temu zepsuta kiełbasa, która zawierała toksyny produkowane przez wspomniane wcześniej bakterie wywoływała śmiertelne zatrucia: dochodziło do paraliżu mięśni i uduszenia.

TRUCIZNA W ZMARSZCZKI?

Po tak emocjonującym wstępie, w którym napisałam, że botoks jest trucizną przyszedł czas na sprostowanie moich słów. Pamiętam do dziś ze studiów słowa mojego wykładowcy z toksykologii, który przytaczał słowa Paracelsusa( lekarz urodzony na przełomie XIV/XV wieku ): ,,Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

Więc jeśli masz masz wypełnione zmarszczki botoksem, to nie przestrasz się, że za raz umrzesz;). Spokojnie, aby botoks zadziałał jako trucizna, to ktoś musiałby wstrzyknąć Ci kilkadziesiąt ampułek w zmarszczki, a chyba wśród zwolenników zawodów medycznych nie znajdziemy odważnego, który by to zrobił, więc w tej kwestii możesz czuć się bezpiecznie.

BOTOKS LEKIEM?

Toksyna botulinowa, to lek. Kiedyś botoks nie służył do wypełniania zmarszczek. Pierwotnie służył do tego, aby leczyć. Dzięki tej substancji leczono zeza, w przypadku dzieci, które po porodzie były niedotlenione, botoksem rozluźniano napięcie mięśni, a także leczono nadpotliwość. Wypłycenie zmarszczek, to był skutek uboczny zastosowania botoksu w przypadku leczenia paraliżu mięśnia okrężnego oka. I o tej pory botoks przeyżywał już tylko rozkwit.

JAK DZIAŁA TOKSYNA BOTULINOWA?

Aby doszło do skurczu mięśnia potrzebny jest przekaz z zakończeń nerwowych do mięśni, za co odpowiedzialna jest acetylocholina. Botulina hamuje ten przekaz i dlatego nie dochodzi do skurczu mięśnia, a w efekcie końcowym nie ma zmarszczek.

BOTULINA ZA I PRZECIW

Jest to chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów o których rozmawia się w środowisku medycznym. Powiedziałabym nawet, ze lekarze czy kosmetolodzy skoczyliby sobie do oczu z powodu różnicy z zdaniach. Obiektywnymi osobami, których zdanie jest dla mnie bardzo istotne są fizjoterapeuci. Dlaczego? Myślę, że fizjoterapeuta, to osoba, która bardzo dobrze zna przebieg mięśni przez nasze ciało i ich funkcje.

Teraz chciałabym, żebyś odpowiedziała mi na pytanie czy ćwiczysz systematycznie? Niech zgadnę jaka będzie odpowiedź wielu z nas( moja też )- regularne ćwiczenia zakończyły się wraz z ukończeniem szkoły, gdzie były lekcje wychowania fizycznego. Czyż nie mam racji? Na pytanie czy bolał Cię kiedykolwiek kręgosłup wiele z nas odpowiedziałoby, że miało już dolegliwości bólowe. Wynika to z zastania mięśni, z braku ich pracy. Mięśnie nie są silne i najczęściej nie są w stanie utrzymać szkieletu kręgosłupa.

Gdy myślisz o botoksie musisz wiedzieć, że botoks nie jest cudownym lekiem na zmarszczki. Gdyby tak było, to rzesza naukowców na świecie nie szukałaby sposobu na spowolnienie procesu starzenia skóry, a także całego organizmu. Chemicy, którzy tworzą receptury kosmetyków nie musieliby martwić się o stworzenie jak najlepszych preparatów, które mają zapobiegać starzeniu skóry.

… A GDY JEDNAK ZDECYDUJE SIĘ NA WYPEŁNIENIE?

Zapoznałaś się z artykułem, wiesz już wiele, a jednak nadal nie możesz zaakceptować swojej lwiej zmarszczki lub zmarszczek na czole. Postanowiłaś jednak poddać się zabiegowi botoksu. Dobrze, szanuję Twoje zdanie.

Pamiętaj tylko o tym, że botoks nie odmłodzi Twojej skóry, zniweluje zmarszczki na jedyne kilka miesięcy( czas trzymania się materiału w skórze zależy od wielu czynników ). Musisz regularnie pielęgnować swoją skórę, nadal korzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym, które będą poprawiały strukturę Twojej skóry, a także będą ją ujędrniały.

Jeśli uznasz, że posiadając botoks nic przy swojej twarzy nie musisz robić, możesz być pewna, ze Twoja skóra bardzo szybko pokaże Ci jaki jest jej wiek i dopiero będziesz zdziwiona jak nagle okaże się, że miałaś wyglądać młodo, a wyglądasz na straszą niż jesteś.

MOJA OPINIA

Obserwując moich klientów zauważyłam, że większość osób, która do mnie przychodzi nie ma problemu z tym, że posiada zmarszczki. Usłyszałam wielokrotnie, że to nie jest dla nich problem. Większym problemem jest suchość skóry, trądzik, rumień. Uwielbiam swoich klientów za świadomość z jaką do mnie przychodzą.

Nie musisz zgadzać się z moją opinią, może nasz inną- też to szanuję. Jednak pomimo tego, ze pracuję w zawodzie kosmetologa nie mam w swojej skórze ani grama botoksu czy innego wypełniacza. Jestem na NIE dla botoksu. Jednak może przyjdzie kiedyś taki wiek( po 60 roku życia;D ), w którym uznam, że mogłabym poprawić swój wygląd toksyną botulinową. Dziś jako kobieta po 30 roku życia nie widzę takiej potrzeby. Uwielbiam zabiegi kosmetyczne, które powodują, ze struktura mojej skóry jest bardziej gładka i promienna. Cenię sobie naturalność.

Jeśli nie czytałaś mojej recenzji książki ,,Zatrzymać czas” dr. Gojdzia, to koniecznie przeczytaj opinię lekarza medycyny estetycznej https://swiadoma-pielegnacja.pl/swiat-medycyny-estetycznej/ , który pisze że firmy sprzedające toksynę botulinową na nim się nie dorobią, a wypełniacz w gabinecie traktuje jako ostateczność.

Zostaw komentarz