Uncategorized

Korneoterapia – co to jest?

Korneoterapia to metoda pielęgnacji skóry, która polega na naprawie i wspieraniu systemów obronnych skóry. Cały proces polega na dokładnym uszczelnieniu oraz regeneracji bariery naskórka. Pojęcie jest związane z korneobiologią, czyli wszystkimi procesami fizjologicznymi, biologicznymi i biochemicznymi zachodzącymi w warstwie rogowej naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Podpowiadamy czym jest ta metoda, która w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.

Korneoterapia – co to jest i na czym polega?

Pojęcie “korneoterapia” po raz pierwszy zostało użyte przez amerykańskiego dermatologa, Profesora A.M. Klingmana w połowie lat 60-tych. Profesor wraz ze swoimi współpracownikami pokazał, że aplikacja substancji o właściwościach humektantów i emolientów może pozytywnie wpływać na zaburzoną równowagę procesów, które zachodzą w naszej skórze. Zastosowanie takich substancji w m.in kremach, szybko zyskało sławę jako doskonały składnik nawilżający i zostało mianowane jednym z najważniejszych odkryć kosmetycznych XX wieku. Obecnie wiadomo, że zewnętrzna warstwa korneocytów warstwy rogowej naskórka to aktywna biologicznie tkanka naskórka. Nienaruszona warstwa rogowa naskórka i bariera lipidowa ma bardzo duży wpływ na utrzymanie skóry w zdrowiu. Dzięki temu można pozytywnie wpływać na wszystkie procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry. Zdaniem Alberta Klingmana korneoterapia to nic innego jak zrozumienie potrzeb zdrowej skóry i zarządzanie odpowiednimi zabiegami i miejscowymi terapiami, które pozytywnie wpływają na jej stan.

Korneoterapia a warstwa rogowa naskórka – jaki jest cel takiej pielęgnacji?

Głównym celem korneoterapii jest zregenerowanie najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Dzięki temu poprawie ulega naturalna funkcja ochronna skóry oraz ogólna jej homeostaza. Głównym zadaniem
terapii jest eliminacja wszystkich szkodliwych substancji, które działają drażniąco i alergizująco na skórę. Ciekawostką jest to, że wiele z tych szkodliwych dodatków znajduje się często w znanych i lubianych kosmetykach drogeryjnych. Najpopularniejsze z nich to:
● Konserwanty – negatywnie wpływają na florę bakteryjną skóry, co może prowadzić do powstania zmian trądzikowych.
● Emulgatory – są odpowiedzialne za wypłukiwanie lipidów naskórkowych. To one pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
● Oleje mineralne i silikony – składniki te zaburzają naturalną wymianę gazową i wykazują często działanie komedogenne.
● Perfumy i koloranty – wykazują działanie alergizujące.

Terapia skupia się tylko i wyłącznie na potrzebach skóry. Zaproponowana metoda jest zawsze dobierana indywidualnie przez doświadczonych kosmetologów. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zaproponowana metoda jest stworzona tylko dla Ciebie. Co zapewnia indywidualne podejście? Przede wszystkim pewność, że skóra zyskuje to czego potrzebuje. Taka osoba nie musi już błądzić i dostosowywać się do dostępnych preparatów na rynku. Metoda jest jedyna w swoim rodzaju i jest odpowiedzią na specjalne potrzeby skóry.

Korneoterapia – lepiej zapobiegać niż leczyć

Czy wiesz, że dobrze działająca bariera skórna ma ogromny wpływ na całościowe funkcjonowanie skóry?
Prawidłowo działająca bariera chroni przed odwodnieniem, alergenami, rozwojem mikroorganizmów (bakterii, grzybów i wirusów), środkami podrażniającymi oraz promieniowaniem UV. Zbudowanie
szczelnej bariery dla wielu substancji drażniących sprawia, że wszystkie procesy zapalne skóry zostają zahamowane. Dzięki temu spada prawdopodobieństwo powstania stanów zapalnych w głębszych
warstwach skóry.

Pamiętaj, że metody leczenia polegające na leczeniu antybiotykami czy sterydami mogą powstrzymać stany
zapalne skóry, ale w żaden sposób nie wpływają na odtworzenie bariery ochronnej naskórka. Oznacza to, że pomimo doraźnych dobrych efektów, problem po jakimś czasie może powrócić.

Korneoterapia i jej filozofia – delikatnie oczyszczanie i działanie ochronne

Korneoterapia to indywidualne podejście do pielęgnacji i terapii skóry. Ta metoda dokładnie bada przyczyny różnych schorzeń, dzięki czemu można odpowiednio dobrać składniki, które przyniosą odpowiedni efekt. Uważa się, że takie podejście w pielęgnacji skóry jest wolne od skutków ubocznych w porównaniu do środków farmaceutycznych stosowanych miejscowo. W wielkim skrócie charakteryzuje się metodami pielęgnacji, które polegają na:

  • poświęceniu czasu na dokładnie zbadanie przyczyn chorób skóry,
  • utrzymaniu w dobrej kondycji prawidłowego środowiska bariery skórnej,
  • rezygnacji z leczenia tylko objawów za pomocą preparatów o działaniu farmakologicznym.

Tutaj pojawia się pytanie. Czy korneoterapia może być łączona z leczeniem farmakologicznym? Tak. Połączenie tych metod pozwala stopniowo wyprowadzić skórę z długiego procesu leczenia, na rzecz wzmacniania procesów obronnych skóry.

Podsumowując: Korneoterapia to wspieranie aktywnej biologicznie tkanki stratum corneum, której stan ma ogromny wpływ na żywe warstwy naskórka i skórę właściwą. Terapia służy utrzymaniu bariery lipidowej naskórka w nienaruszonym stanie. Stosując się do wszystkich zasad można:

  • skutecznie opóźnić procesy starzenia się skóry,
  • wzmocnić efekty zabiegowe,
  • kontrolować procesy regeneracji skóry po różnych zabiegach,
  • wesprzeć leczenie chorób dermatologicznych (np. AZS),

Główną zaletą tej metody jest brak skutków ubocznych. Dobrze działająca bariera skóra chroni skórę przed:

  • odwodnieniem,
  • rozwojem bakterii, wirusów, grzybów,
  • alergenami,
  • szkodliwym promieniowaniem UV,
  • substancjami drażniącymi,
  • wolnymi rodnikami.

Korneoterapia powoli staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Praca w obrębie warstwy rogowej naskórka może przynieść wiele pozytywnych efektów. Do tego indywidualne podejście gwarantuje, że każdy klient uzyskuje pewność, że zaproponowana metoda jest “skrojona na wymiar” i spełni wszystkie potrzeby i oczekiwania.

W celu uzyskania więcej informacji skontaktuj się z nami.

Gabinet Kosmetologii Świadoma Pielęgnacja Gorzów Wielkopolski tel 511836846

Zostaw komentarz