KOSMETOLOGIA

Co ma wpływ na bezpieczeństwo peelingów chemicznych

W gabinecie słyszę wielokrotne pytania: jakie jest bezpieczeństwo peelingów chemicznych. Chciałabym Ci dziś pokrótce przedstawić, co ma wpływ na to, że Twój zabieg będzie dobrze wykonany.

RODZAJ PEELINGU

Peelingów chemicznych jest tak wiele rodzajów( mlekowy, pirogronowy, migdałowy, laktobionowy, salicylowy, trójchlorooctowy i inne ), więc na pewno mogłybyśmy zrobić sobie tabelę i podzielić je na bezpieczne i niebezpieczne.

Dla przykładu kwas laktobionowy jest tak bezpieczny, że często stosuję ten kwas po silniejszych peelingach, w celu wyciszenia. Można wykonać też samoistny zabieg kwasem laktobionowym dla skór wrażliwych.

Natomiast kwas trójchlorooctowy w wolnej postaci jest tak niebezpiecznym peelingiem, że bardzo łatwo o poparzenie skóry, przebarwienia czy blizny.

Zaawansowana technologia również ma znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, ale o tym jeśli nie czytałaś, to pisałam tutaj https://swiadoma-pielegnacja.pl/rodzaje-pellingow-chemicznych/

STĘŻENIE

Jest to bardzo istotne i ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo zabiegów, ale także na efekty jakich oczekujesz.

Dla przykładu kwas pirogronowy w stężeniu 25% często może być łączony z kwasem mlekowym i traktowny jest jako przygtowanie skóry do kolejnych zabiegów z użyciem wyższych stężeń.

Natomiast stężenie 40% kwasu pirogronowego stosowane jest w przypadku przebarwień pozaaplnych, na delikatne pierwsze zmarszczki, a także zaskórniki.

PH PEELINGU

To jest bardzo ważna informacja, która powinna widnieć na każdym peelingu.

O peelingach mówi się, że są powierzchowne, średnio głębokie i głębokie, z uwagi na to, że działają na różnych poziomach naskórka lub siegają nawet skóry właściwej.

Każdy kosmetolog powinien wiedzieć na jakim poziomie skóry działa peeling, który stosuje- daje to gwarancję na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów.

Nie musisz znać tych wszystkich informacji, ale musisz pamiętać, że agresywne działanie peelingów nie jest dobre. Wiele problemów możemy rozwiązać peelingami chemicznymi, ale dobrze jest zastosować peeling o wyższym pH i czuć się bezpiecznie.

Lepiej zrobić więcej zabiegów, ale masz wtedy gwarancję, że nie dojdzie do poparzenia skóry, czy co gorsza przebarwień pozapalnych, a nawet blizn.

OSOBA WYKONUJĄCA ZABIEG

Peeling chemiczny może wykonywać osoba, która ma uprawienia do wykonywania zawodu, czyli uzyskała tytuł zawodowy: kosmetyczka, kosmetolog lub lekarz. Żaden kurs kosmetyczny kilkudniowy nie uprawnia do wykonywania zawodu( a uwierz mi, że takich kursów na rynku jest mnóstwo ).

Osoba wykonująca zabieg musi posiadać wiedzę dotyczącą składników zawartych w peelingach, powinna wiedzieć o synergistycznym działaniu substancji względem siebie. Musi mieć wiedzę, co zrobić jeśli zdarzy się nieprzewidywalna reakcja na użytą substancję.

Kosmetolog/kosmetyczka/lekarz koniecznie po peelingu chemicznym musi Ci zalecić pielęgnację pozabiegową. Wychodzisz z salonu bez ustalonej pielęgnacji- to już masz odpowiedź, czy oby na pewno trafiłaś w dobre miejsce.

Pielęgnacja pozabiegowa po peelingach chemicznych nie może być przypadkowa na zasadzie ,,niech Pani kupi sobie coś nawilżającego”.

Osoba, która podejmuje się wykonania u Ciebie zabiegu musi ustalić pielęgnacją opartą o składniki, które będą regenerowały Twoją skórę- czyli na tym także musi się znać.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONYWANIA PEELINGÓW

Przed zabiegiem powinien zostać przeprowadzony z Tobą wywiad dotyczący Twojego stanu skóry. W karcie klienta powinny znaleźć się również informacje jaki jest stan skóry przed rozpoczęciem terapii w gabinecie, a także Twoja zgoda na wykonanie zabiegu. Musisz mieć świadomość, że peeling chemiczny, to nie jest nałożenie maseczki na twarz.

PODSUMOWUJĄC BEZPIECZEŃSTWO PEELINGÓW CHEMICZNYCH

Jeśli miałabym wyliczyć od najważniejszych rzeczy, które mają wpływ na bezpieczeństwo peelingów chemicznych, to taka byłaby u mnie kolejność:

  • osoba wykonująca zabieg,
  • przeciwwskazania,
  • ph peelingu,
  • stężenie peeling,
  • rodzaj peelingu.

Jak zauważyłaś na bezpieczeństwo peelingów chemicznych ma wpływ kilka ważnych rzeczy. Jeśli trafisz do dobrego kosmetologa, to jestem pewna, że będziesz bardzo zadowolona z zabiegu, do którgo Cię zachęcam.

Zostaw komentarz