Uncategorized

CZYM JEST BARIERA OCHRONNA SKÓRY?

Bariera ochronna skóry jest bardzo istotna i udowodnię jak ważne, abyś dbała o nią każdego dnia.

FUNKCJE SKÓRY

Każdy z nas miał na lekcji biologii o podstawowych funkcjach jakie pełni skóra. Niestety moja praktyka gabinetowa pokazuje, że ta wiedza została troszkę zapomniana.

Funkcje, które pełni skóra:

  • ochrona przed bakteriami, wirusami czy grzybami,
  • chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi( wiatr, słońce, mróz )
  • funkcje czuciowe,
  • funkcje wydzielnicze,
  • funkcje syntetyzujące,
  • funkcje magazynujące.

Dziś skupię się na funkcji ochronnej, ponieważ zaburzenia tej funkcji często są przyczyną złej pielęgnacji.

BARIERA OCHRONNA SKÓRY

Wciąż się błyszczy, makijaż mi się nie trzyma…te i inne argumenty przemawiają, że gdy kupujesz kosmetyki kolorowe, to skupiasz się na tym, żeby przede wszystkim nadawały matowy wygląd skórze.

Czy to dobre rozwiązanie?

Uważam, że nie jest to dobra decyzja, dlatego że sebum na skórze jest potrzebne i w dalszej części artykułu wyjaśnię dlaczego tak uważam.

Każdego dnia w gabinecie przekonuję moje klientki, że lepiej jak buzia troszkę błyszczy się, niż ma być zbyt sucha.

Jak tworzy się sebum?

W naskórku wyróżniamy żywe i martwe komórki. Cały proces od momentu narodzenia do śmierci komórki trwa przeciętnie około jednego miesiąca. W tym czasie komórki dojrzewają, wytwarzają białko – keratynę, substancje wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego( np. kwas mlekowy, mocznik, kwas hialuronowy ). Powstają także ciałka, które tworzą lipidy( sebum ).

Na powierzchni skóry znajduje się płaszcz wodnolipidowy, który stanowi naturalną barierę ochronną skóry. W skład płaszcza wchodzą lipidy( sebum ) oraz substancje wodne. Jego zadaniem jest utrzymać kwaśne pH skóry, a to zapewnia ochronę między innymi przed rozwojem bakterii.

Teraz już wiesz, że sebum na Twojej skórze jest bardzo potrzebne, a używanie nadmiernej ilości produktów matujących skórę nie wpływa korzystnie na jej naturalne funkcje ochronne.

Zbyt częste używanie preparatów peelingujących może spowodować zaburzenia w procesie wytwarzania naturalnego sebum. Zastanów się czy wykonywanie peelingów jeden raz w tygodniu jest Ci na pewno potrzebne.

Uszkodzona bariera ochronna naskórka stanowi zaproszenie dla wszelkich niechcianych przyjaciół: wirusów, bakterii lub grzybów.

TEWL

TEWL, to przeznaskórkowa utrata wody, natomiast ucieczka wody z głębszych warstw skóry jest związana z zaburzoną barierą ochronną skóry. Wiadomo, że spożywanie odpowiedniej ilości wody wpływa na zdrowie naszego organizmu, ale także na dobry wygląd skóry. Woda jest głównym składnikiem, z którego zbudowana jest komórka.

Brak wody powoduje zaburzony proces odnowy. Skóra staje się mniej elastyczna i szybciej powstają zmarszczki. Niedobór wody powoduje zaburzoną pracę fibroblastów, które produkują kolagen i elastynę

Brak nawilżenia i natłuszczenia skóry, to typowy objaw jej odwodnienia.

Taki stan, to szybka droga do pojawienia się liszajów, alergii bądź trądziku.

O tłuszczach w pielęgnacji napisałam tutaj https://swiadoma-pielegnacja.pl/tluszcze-nawilzanie-skory-od-wewnatrz/

Zadbaj o prawidłową pielęgnację już dziś, a skóra odwdzięczy się piękną strukturą i blaskiem.

Podsumowując, bardziej odporna skóra pozwala na przyjęcie większej ilości składników aktywnych, czy wykonanie zabiegów kosmetycznych, które nie powinny być wykonywane gdy bariera ochronna skóry jest uszkodzona.

2 komentarze

  1. DER-MED Katowice

    1 lutego 2021 at 13:30

    Bardzo wartościowy wpis! Oby więcej takich 😉

    1. admin

      31 marca 2021 at 07:34

      Dziękuję bardzo;)

Zostaw komentarz