PIELĘGNACJA

KOSMETYKI NATURALNE/KOSMETYKI EKOLOGICZNE

Żyjemy w czasach, w których modne jest bycie ECO. Zarówno pod kątem żywienia jak i pielęgnacji swojej skóry. Internet aż huczy od stron, które analizują składy kosmetyków, blogerki bardzo dokładnie czytają etykiety, sprawdzają czy kosmetyk posiada konserwanty, parabeny, ale niewiele czytam na temat nośników, w których zamknięte są substancji aktywne, tak aby przenikały w głębsze warstwy naskórka. Jest to szczególnie ważna kwestia, która powoduje, że pielęgnacja będzie skuteczna. Myślę, że gdybyśmy mieli wybrać kosmetyki naturalne, a skuteczne, to pewnie skuteczność byłaby priorytetem.

POCHODZENIE SUROWCÓW W KOSMETYKACH NATURALNYCH I EKOLOGICZNYCH

Kosmetyki ekologiczne w swoim składzie muszą posiadać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, a pochodzenie tych składników musi być zatwierdzone przez instytucje certyfikujące np. COSMEBIO, ECCOCERT, USDA, VEGAN.

kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne

https://www.usda.gov/topics/organic
https://www.vegansociety.com/
https://www.cosmebio.org/en/
http://www.ecocert.com/index/

 

Kupując kosmetyk naturalny 95% składników powinno być pochodzenia naturalnego, ale już nie ma wymagań co do certyfikatu surowców z jakich został stworzony.

KOSMETYKI ECO A KONSERWANTY

Kosmetyki BIO/ECO, kosmetyki naturalne, kosmetyki drogeryjne- większość zawiera konserwanty.

Pozostaje tylko kwestia jakiego rodzaju konserwanty zostały użyte. Moga to być konserwanty pochodzenia naturalnego, organicznego lub nieorganicznego.

Kosmetyk bez konserwantów powinien być zużyty w ciągu kilkunastu dni i należy przechowywać go w lodówce. Wyjatkiem mogą być oleiste kosmetyki bez dodatku wody, które faktycznie moga nie zawierać konserwantów.

Konserwanty jakie są używane w kosmetykach narzuca instytucja certyfikująca. Z uwagi na to, że wiele jest instytucji certyfikujących, to w produkcji danego kosmetyku mogą być nieco inne wymagania.

Eccocert zezwala na użycie kilku konserwantów np. alkohol benzylowy, kwas salicylowy, kwas benzoesowy, kwas sorbinowy.

kosmetyki naturalne i ekologiczne

swiadoma-pielegnacja.pl

KOSMETYKI EKOLOGICZNE I KRYTERIA W SKŁADZIE

Kosmetyki ekologiczne nie mogą zawierać:

  • gliceryny syntetycznej,
  • parafiny,
  • wazeliny,
  • parabenów,
  • silkonu,
  • składników pozyskiwanych genetycznie,
  • PEG( glikol polietylenowy ),
  • PGG( glikol polipropylenowy ).
KOSMETYKI ECO A TESTY NA ZWIERZĘTACH

W Unii Europejskiej jest zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Nie dotyczy to tylko kosmetyków ekologicznych czy naturalnych, a także każdych kosmetyków pochodzących z krajów należących do Unii. Producenci umieszczając taką informację na opakowaniu bardziej informują o tym konsumentów, którzy nie wiedzą jakie jest prawo, a nie dlatego, żeby wyróżnić swój produkt.

UPRAWA SUROWCÓW DO PRODUKCJI KOSMETYKÓW EKOLOGICZNYCH

Kosmetyki z certyfikatem BIO nie mogą być produkowane z surowców, do uprawy której stosowano pestycydy. Dopuszczalne są tylko nawozy naturalne, które są ściśle określone przez instytucję certyfikującą.

BARWNIKI I ZAPACHY UŻYTE W KOSMETYKACH EKOLOGICZNYCH

Muszą to być składniki pochodzenia roślinnego. Do tych celów wykorzystuje się zazwyczaj:

KARTENOIDY- to związki organiczne o żółtym, pomarańczowym i czerwonym barwniku. Roślinność tj: nagietek lekarski, marchew, pomidor, dzika róża, kukurydza, dynia posiadają działanie przeciwutleniające.

FLAWONOIDY– posiadają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwalergiczne. Do tej grupy związków organicznych należą także antocyjany, które posiadają barwę czerwoną, fioletową lub niebieską. Wszystkie owoce, które mają bardzo ciemne zabarwienie: borówka amerykańska, ciemne winogrono, czarna porzeczka zawierają bardzo duże ilości antocyjanów.

CHLOROFIL- pozyskiwany z pokrzywy i lucerny nadaje zieloną barwę kosmetykom. Posiada działanie przeciwzapalne, ściągające, dlatego wykorzystywany jest w kremach przeciwtrądzikowych.

MOJE WNIOSKI

Czy kosmetyki naturalne lub ekologiczne to złota recepta na problemy skórne? niestety umiarkowanie w to wierzę. Bardzo dużo osób boryka się ze skórą problematyczną, często używając różych specyfików kosmetycznych, a i tak kończą z wizytą u dermatologa, bo kosmetyki nie są w stanie poradzić sobie z problemem. Gdyby kosmetyki naturalne miały tak ogromną moc, to każdy chodziłby z piękną i lśniącą cerą, a jednak niestety tak nie jest.

Jedno jest pewne- kosmetyki naturalne warto używać jeśli obawiamy się nadmiernego obciążenia skóry. Kosmetyki naturalne nie zawierają składników, które mogą pogorszyć stan skóry, dlatego tego typu kosmetyki są BEZPIECZNE . Potoczne stwierdzenie ,, zapychanie skóry” jest kwestią indywidualną. Parafina ma właściwości komadogenne( zaskórnikotwórcze ), to jej minus, ale plus jest taki, że jest świetną substancją, która blokuje utratę wody z naskórka. Używana jest w wielu tradycyjnych kosmetykach i lekach.

Pamiętajcie także, że kosmetyk naturalny może szybciej uczulić niż kosmetyk ze składnikiem syntetycznym.

Wiem, że moja ocena może być bardzo kontrowersyjna, ale patrzę na kosmetyki z punktu widzenia kosmetologa. Wiem jakie problemy ze skórą maja inne osoby, widziałam efekty używania samych kosmetyków drogeryjnych, kosmetyków naturalnych oraz efekty pozabiegowe i uwierzcie, że moja ocena jest bardzo przemyślana, co nie znaczy, że nie używam kosmetyków naturalnych, ale z pewnością nie dominują w mojej pielęgnacji.

Na stronie FDA( Agencja ds. Żywności i Leków ) znajdziecie odpowiedź na pytanie czy kosmetyk wyprodukowany z ekologicznych surowców jest zawsze bezpieczny dla konsumenta.

Odpowiedź Ferderacji informuje o tym, że kosmetyk utworzony z surowców ekologicznych nie daje gwaracncji, że nie uczuli, bo wiele roślin, niezależnie od metod uprawy ma właściwości uczulające. Zgodnie z ustawą FD&C każdy składnik do produkcji kosmetyków, niezależnie od metod uprawy podlega takim samym wymogom bezpieczeństwa w użytkowaniu.

Zostaw komentarz