KOSMETOLOGIA

Jak leczyć trądzik- informacje ogólne

W dzisiejszych czasach obserwuje się poważny problem jakim jest trądzik, dlatego dermatologia i kosmetologia tak intensywnie zajmują się szukaniem odpowiedzi, co może być przyczyną tej choroby, bo skoro pojawia się ona u tak wielu osób, to możemy nazwać ją chorobą cywilizacyjną. Trądzik, kiedyś kojarzył się z osobami młodymi, z okresem ich dojrzewania. Dzisiaj bardzo dużo osób dorosłych zmaga się z tym problemem i zadaje sobie pytanie jak leczyć trądzik, jak sobie pomóc.

PROBLEM TRĄDZIKU

Wielu dzisiejszych rodziców bardzo dba o swoje pociechy. Gdy zauważą zmiany na skórze, to starają się jak najszybciej podjąć leczenie trądziku.

Niestety nadal można spotkać rodziców, którzy jak widzą problem na skórze swojego dziecka, to mówią, że to minie. Może i minie, ale nie mamy na to żadnej gwarancji. Faktycznie może zdarzyć się taka sytuacja, że po okresie dojrzewania hormony zaczną pracować bardziej stabilnie i problemu nie będzie. Jednakże często bywa tak, że trądzik jest z nami do okresu dorosłości, dlatego należy jak najszybciej zastanowić się jak leczyć trądzik, nawet jeśli są to początkowo zaskórniki otwarte potocznie nazywane wągrami.

jak leczyć trądzik

fotografia prywatna

Istnieje trądzik, który pozostawia po sobie trwałe blizny. Nigdy po pojawieniu się pierwszych krostek nie można postawić diagnozy- to jest trądzik bliznowcowy. Jest to bardzo ciężka postać trądziku, panuje przekonanie, że jeśli wyciskasz ropne stany zapalne, to będą blizny- faktycznie to prawda. Natomiast trądzik bliznowcowy jest tak ciężki, że nie trzeba dotykać krosty, blizna po niej powstaje samoistnie.

Jeśli mój artykuł czyta mama dziecka, które ma problem ze skórą, nastolatka, czy osoba dorosła z trądzikiem, to znaczy, że jest świadomą osobą, która szuka pomocy dla siebie czy kogoś bliskiego.

JAK LECZYĆ TRĄDZIK- IZOTRETYNOINA

Bardzo często lekarze przepisują leczenie izotretynoiną. Jest to bardzo silny lek. Należy się bardzo poważnie zastanowić czy problem, który mamy na pewno kwalifikuje się do takiego mocnego leczenia.

Wiem, że są osoby, którym leczenie trądziku izotretynoiną ,,uratowało życie”. Z pewnością są to przypadki trądziku, w których zastosowanie leku było koniecznością.

Uważam, że leczenie izotretynoiną powinno stosować się wtedy, gdy postać trądziku jest tak ciężka, że żadna inna metoda nie działa.

TRĄDZIK- LECZENIE ZEWNĘTRZNE

Przed podjęciem decyzji o leczeniu farmakologicznym warto spróbować leczenie zewnętrzne kremami, które zawierają:

 • retinoidy, które regulują wydzielanie łoju, działają przeciwbakteryjnie i komedolitycznie( rozpuszczają zaskórniki ),
 • nadtlenek benzoilu- działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, komedolitycznie
 • antybiotyki tj. klindamycyna i erytromycyna wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
TRĄDZIK- SUBSTANCJE POMOCNICZE

W kosmetykach pielęgnacyjnych należy szukać kwasu salicylowego – gdy trądzik jest zapalny, kwasu pirogronowego – gdy trądzik jest zaskórnikowy. Należy też zwrócić uwagę na kwas azelainowy, który bardzo dobrze działa na bakterie propionibacterium acne.

TRĄDZIK- ROLA KOSMETOLOGA

Kosmetolodzy także odgrywają istotną rolę w pielęgnacji skóry trądzikowej. Jest co raz więcej kosmetologów, którzy swoją pracę opierają na holistycznym podejściu do terapii trądzikowej.

Zabiegi przeciwtrądzikowe są jak najbardziej zalecane, ale należy pamiętać, że jest to tylko czasowe uspokojenie skóry. Jeśli pacjent przestaje wykonywać takie zabiegi- najczęściej problem powraca, dlatego należy szukać przyczyny.

Pielęgnacja ustalona przez kosmetologa jest bardzo ważna, bo ma na celu poprawę stanu skóry i zapobieganiu pojawienia się kolejnych zmian.

Praca kosmetologa, to bardzo często kontynuacja po leczeniu farmakologicznym u dermatologa.

Dermatolog zaznacza, że po leczeniu farmakologicznym należy dbać o skórę zabiegami kosmetycznymi, które będą podtrzymywały efekty po leczeniu u lekarza.

TRĄDZIK- MOJA OPINIA

Każdy ma inną miarę akceptowania swojego problemu. Jednej osobie nie będą przeszkadzały zaskórniki, a innej cysty widoczne na powierzchni skóry.

Jeśli jesteś osobą, dla której ważny jest wygląd własnej skóry, to nie lekceważ trądziku. Jeśli jesteś mamą i Twoje dziecko ma początki trądziku- nie mówi, ze to minie, bo niekoniecznie tak musi być.

Jeśli słyszeliście o dermatologu, dla którego praca jest pasją, to z pewnością odpowie na pytanie jak leczyć trądzik, podpowie Wam sposoby alternatywne do leczenie izotretynoiną oraz zleci listę badań, które są podstawą do odnalezienia przyczyny.

Doświadczony kosmetolog także podpowie Wam jak pielęgnować skórę trądzikową, ustali dla Was indywidualny program pielęgnacyjny, zadba o wysokie jakościowo kosmetyki, które pomogą w wyciszeniu stanów zapalnych oraz przekaże listę najważniejszych badań.

Więcej na temat jakości kosmetyków pielęgnacyjnych dowiesz się tutaj

WASZE DOŚWIADCZENIA

Jak u Was wyglądał stan skóry w okresie dojrzewania? leczyliście się dermatologicznie czy samo minęło, a może do dziś zmagacie się z problemem trądziku? Podzielcie się w komentarzach swoją opinią.

 

2 komentarze

 1. Anna

  10 września 2018 at 18:28

  Nie miałam typowego trądziku, jednak przy mojej tłustej cerze z wiecznie otwartymi porami zawsze coś tam nieładnego się przypałętało do mnie. Bardzo pomogło mi naturalne mydło Aleppo z 40% zawartością olejku laurowego. Właściwie po odstawieniu wszelkich aptecznych i drogeryjnych żeli do mycia twarzy i zastąpieniem ich naturalnymi mydłami problem rozwiązał się sam 🙂 Tak więc ogromnie polecam naturalne kosmetyki, niestety niesłusznie postawione gdzieś tam na poboczu w walce z trądzikiem

  1. admin

   10 września 2018 at 19:53

   Naturalne pozostawione na uboczu, bo często mówi się, że naturalne komponenty potrafią szybciej uczulić alergika niż składnik pozyskiwany syntetycznie.
   O mydłach Aleppo słyszałam, choć nie próbowałam jeszcze- myślę, że już niedługo przetestuję.

Zostaw komentarz