INNE

Dermatolog czy kosmetolog

Mam iść do dermatologa czy kosmetologa? Jaką mam podjąć decyzję?Postaram się w dalszej części artykułu przedstawić argumenty za i przeciw, a Ty sama podejmiesz decyzję jak będziesz w potrzebie wyboru pomiędzy tymi dwoma zawodami.

KTO W KOŃCU LECZY?

Myślę, że na to pytanie znasz odpowiedź. Powinno być to oczywiste, a jednak nie zawsze jest. Czasami kosmetolog bawi się w lekarza i próbuje go zastępować. Tutaj może urażę moje ,,koleżanki” po fachu. Chociaż zaraz, zaraz…moje koleżanki z którymi mam kontakt w różnych miejscach w Polsce są bardzo mądre i żadna nie podejmuje się leczenia, a jedynie szukania przyczyny. Jednak wiele razy na grupach branżowych spotkałam się, że zamiast odsyłać po poradę do dermatologa, to same dają ,,dobre” rady.

KTO POWINIEN SZUKAĆ PRZYCZYNY PROBLEMU?

Tutaj odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że lekarz. Niestety w praktyce tak nie ma. Żeby nie było, że wrzucam wszystkich lekarzy do jednego ,,worka”. Mało jest takich( ale na szczęście są ), którzy zadadzą sobie trud, żeby ustalić co na prawdę Ci dolega. Szczególnie dotyczy to trądziku. Lekarze trzymają się schematów książkowych i poza te schematy niechętnie wykraczają, no bo przecież to co nie ma badań klinicznych, to szamańskie metody. Wiesz co tak naprawdę się liczy? Nie to co piszą w książce, tylko to co przynosi poprawę i Ty jako klient gabinetu tą zmianę zobaczysz.

W tym miejscu z pomocą przychodzi kosmetolog. Jeśli pracuje z zamiłowania, to gwarantuję Ci, że szybciej postara się odnaleźć przyczynę Twojego problemu niż lekarz.

Nawet nie wiesz ile kosmetolog czasu poświęca na szukanie przyczyny. Praca nie kończy się w gabinecie. To jest praca w domu po godzinach pracy z koleżankami z branży czy dalsza nauka jak Ci pomóc.

Czy myślisz, że lekarz wychodząc z pracy myśli o Twoim problemie? To było pytanie retoryczne.

DERMATOLOG CZY KOSMETOLOG- JAKA MIĘDZY NIMI RÓŻNICA?

Podobieństwa i różnice są. Nie da się ukryć, że jednak dermatolog uczy się 11 lat zanim będzie mógł otworzyć własną praktykę lekarską, a kosmetolog może już pracować po 3 latach( nie wspominając o dopuszczeniu do wykonywania zawodu po kilku godzinach kursu kosmetycznego- omijaj szerokim łukiem takie gabinety ). Na początku kariery tych dwóch zawodów praktyka jest nieporównywalna. Lekarz robiąc specjalizację z dermatologii przez 6 lat codziennie pracują w szpitalu. Widzą różne przypadki i uczą się diagnozy na żywym człowieku, a kosmetolog niestety nie.

Pamiętaj jednak, że każdy był na początku swojej kariery. Nawet lekarz, który ma tak ogromną praktykę nim rozpocznie działalność na własny rachunek w gabinecie wielokrotnie nie potrafi zdiagnozować schorzenia skóry.

Mając wykłady na studiach z dermatologiem sam przyznał, że swoich pacjentów na początku diagnozował z atlasem z dermatologii.

Dlaczego jednak brak różnicy? W tym miejscu chciałabym podać Ci przykład wykonywania zabiegów, a raczej preparatów na których te zabiegi się wykonuje. Przedstawiciel wychodząc od lekarza jedzie do gabinetu kosmetologii i sprzedaje ten sam produkt. Różnica? Za zabieg u lekarza zapłacisz 500zł, a w gabinecie kosmetologii 250zł. Czy słusznie? Lekarzom należy się ta kwota za ich wieloletnią naukę, ale wiedz, że kosmetolodzy i dermatolodzy pracują dokładnie na tych samych produktach.

Nie wspomnę ile właściciele gabinetów kosmetycznych płacą za szkolenia.

Do Ciebie należy wybór czy chcesz iść do gabinetu lekarskiego i na przykład za zabieg złuszczania zapłacić 500zł, czy pójdziesz do gabinetu kosmetologii i zapłacisz 250zł.

TO W KOŃCU DERMATOLOG CZY KOSMETOLOG?

Wiesz jakie jest moje marzenie? Żebyś nie musiała wybierać. Chciałabym, żeby kiedyś współpraca dermatologa i kosmetologa była wpisana w udaną terapię nad skórą. Wiem od wielu koleżanek, że lekarze współpracują z gabinetami kosmetologii już co raz częściej, co znaczy, że szanują naszą wiedzę. Nim jednak to będzie obraz codzienności, to upłyną wieki.

Niewątpliwe jest to, że są schorzenia skóry, które powinien leczyć tylko dermatolog, a są takie problemy skóry, z którymi spokojnie poradzi sobie kosmetolog.


Podając przykład trądziku: jeśli na Twojej skórze są cysty, przetoki czy powstają blizny jedna po drugiej- prędko do dermatologa, a jeśli masz zaskórniki, stany zapalane nawet na całej twarzy- to spokojnie możesz zaufać dobremu kosmetologowi, który otoczy opieką Twoją skórę.

Chcesz być na bieżąco z moimi wpisami na blogu i prowadzonym przeze mnie gabinetem? Zapraszam cię na fanpage gabinetu i bloga https://www.facebook.com/gabinetswiadomapielegnacja/

Zostaw komentarz